.

De omnibus dubitandum est. Tempora mutantur et nos mutamur in illis. Homo sum: humani nil a me alienum puto. Manifesta non eget probatione. Non scholae, sed vitae discimus. Non omnia possumus omnes. Nulla dies sine linea. Nil desperandum. Sapere aude. Nolite timere. Miser, qui numquam miser. Omne ignotum pro magnifico. Cura te ipsum. Si vis pacem para bellum. Concordia res parvae crescunt, discordia vel maximae dilabuntur. Vanitas vanitatum et omnia vanitas. Per scientiam ad salutem aegroti.

kaleką matematyką obliczamy swoją wartość (Emily Dickinson)

środa, 25 lipca 2012

"Dzieci z próbówki"


Studiowałam filozofię. W ramach przedmiotu "Filozofia eksperymentu" trzeba było zamiast egzaminu napisać pracę. Napisałam. Z takim rozmachem, starannością i dogłębnością, że pani od FE zaproponowała, bym troszkę jedynie rozwinęła, dopisała i praca magisterska gotowa. Tematem było in vitro i wszystko, co się z nim wiąże, z etycznego punktu widzenia. Pracę oparłam głównie na książce "Dzieci z próbówki", dodatkowo oczywiście wsparłam się wszelkimi dostępnymi w bibliotece uniwersyteckiej czasopismami. Internetu jeszcze nie było. 

Dziś akurat, przypadkowo, wzięłam sobie "Dzieci..." i zaczęłam czytać własne podkreślenia sprzed lat. Trochę się zdziwiłam, że właśnie dzisiaj, 25 lipca, mijają 34 lata od narodzin pierwszej dziewczynki poczętej in vitro. Niewiele zmieniło się w podejściu ogółu do tematu, kontrowersja goni kontrowersję i kontrowersją pogania. Sama sobie nie potrafię odpowiedzieć, co jest dopuszczalne, a co absolutnie nie. Parę lat temu  temu zatrzęsło mną, gdy przeczytałam w wywiadzie, że Celine Dion zamroziła sobie kilka zarodków, by mieć możliwość ewentualnego ich odmrożenia, jeśli taka ją najdzie ochota. A teraz im więcej wiem na temat in vitro, tym bardziej nie wiem, co myśleć. Tyle tylko, że nie jest to problem czysto akademicki i rozwiązania trzeba znaleźć i zastosować, tu i teraz. Jakie szczęście, że to nie ja podejmuję decyzje. W każdym razie, książkę bardzo polecam. Absolutnie się nie zdezaktualizowała, choć chętnie przeczytałabym wersję uzupełnioną o dane z minionego ćwierćwiecza.

A mgr nie mam do dziś :(


Peter Singer Deane Wells
Dzieci z próbówki
Etyka i praktyka sztucznej prokreacji
The reproduction revolution
New ways of making babies
Wiedza Powszechna, Warszawa 1988

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz